2016 South Dakota Candidate List

Statewide offices

US Senate

John Thune (R – Incumbent)
Jay Williams (D – Sacrificial Lamb)

US Congress

Kristi Noem (R-incumbent)
Paula Hawks – (D- Challenger)

Public Utilities Commission

Chris Nelson (R – incumbent)

State Legislative Races

District 01 (Brown, Day, Marshall, Roberts)

Senate

Frerichs, Jason (D)

House

McCleerey, Steven D (D)
Susan Wismer (D)

___________________

District 02 (Brown, Clark, Hamlin, Spink)  

Senate

Brock Greenfield (R)

House

Greenfield, Lana (R)
Tulson, Burt (R)
John Graham (D)

___________________

District 03 (Brown)    

Senate

Al Novstrup (R)
Cory Allen Heidelberger (D)

House
Kaiser, Dan (R)
Drew Dennert (R)
Nikki Boots (D)
Brooks Briscoe (D)

___________________

District 04 (Brookings, Codington, Deuel, Grant)    

Senate

Wiik, John J (R)
Kathy Tyler (D)

House

John MIlls (R)
Jason Kettwig (R)
Matt Rosdahl (D)
Peggy Schuelke (D)

___________________

District 05 (Codington)         

Senate

Neal Tapio (R)
David G. Johnson (D)

House

Nancy York  (R)
Hugh Bartels   (R)
Charles “Chuck” Haan (I)
Alanna Silvis (D)
Michelle Alvine (D)

___________________

District 06 (Lincoln)  

Senate

Ernie Otten (R)
Kyle Boese (D)

House

Latterell, Issac (R)
Otten, Herman (R)
Clara Hart (D)
Kyle Rogers (D)

___________________

District 07(Brookings)  

Senate

Larry Tidemann (R)
Mary Perpich (D)

House

Hawley, Spencer (D)
Linda Brandt (D)
Tim Reed (R)

___________________

District 08 (Lake, Miner, Moody, Sanborn)

Senate

Parsley, Scott (D)
Jordan Youngberg (R)

House

Heinemann, Leslie (R)
Wollmann, Mathew J (R)
Kory Rawstern (D)
Jason Unger (D)

___________________

District 09 (Minnehaha)

Senate

Deb Peters (R)
Holly Boltjes (D) (She’s run and dropped out how many times now?)

House

Mike Clark (R)
Steinhauer, Wayne (R)
Michael Saba (D)
Mark Guthmiller (D)

___________________

District 10 (Minnehaha)

Senate

Haggar, Jenna (R)
Jim Powers (D)  (Editor’s note… no relation  -PP).

House

Haggar, Don (R)
Haugaard, Steven (R)
Dean Kurtz (D)
Paul Vanderlinde (D)

___________________

District 11 (Minnehaha)

Senate

Tom Cool (D)
Stalzer, Jim (R)

House

Chris Karr (R)
Willadsen, Mark (R)
Mary Claus (D)
Paul Schipper (D)

___________________

District 12 (Lincoln, Minnehaha)

Senate

Curd, R. Blake (R)
Jim Sanden (D)

House

Beal, Arch (R)
Greg Jamison (R)
Bob Benson (D)
Betsy Lang (D)

___________________

District 13 (Lincoln, Minnehaha)

Senate

Jack Kolbeck (R)
Denny Pierson (D)

House

Mickelson, G. Mark (R)
Westra, Steve (R)
Ellee Spawn (D)
P. James James Eckhoff Jr. (D)

___________________

District 14 (Minnehaha)

Senate

Deb Soholt (R)
Tyler Swanger (I)

House

Holmes, Thomas (R)
Zikmund, Larry (R)
Valerie Loudenback (D)
JR LaPlante (D)

___________________

District 15 (Minnehaha)

Senate

Reynold Nesiba (D)

House

Soli, Karen (D)
Jamie Smith (D)
Eric Leggett  (I)
Mike Myers (I)

___________________

District 16 (Lincoln, Union)

Senate

Jim Bolin (R)
Chad Skiles (D)

House

Anderson, David (R)
Kevin Jensen (R)
Ted Curry (D)
Ann Tornberg (D)

___________________

District 17 (Clay, Turner)

Senate

Rusch, Arthur (R)
Shane Merrill (D)

House

Rasmussen, Nancy (R)
Debbie Pease (R)
Ring, Ray (D)
Mark Winegar (D)

___________________

District 18 (Yankton)

Senate

Craig Kennedy (D)
Matt Stone (I)

House

Hunhoff, Jean (R)
Stevens, Mike  (R)
David Allen Jr. (D)
Peter Rossiter (D)

___________________

District 19 (Bon Homme, Douglas, Hanson, Hutchinson, McCook)

Senate

Stace Nelson (R)
Russell Graeff (D)

House

Peterson, Kent (R)
Schoenfish, Kyle (R)
ReGina L. Osborn (R)
Ardon Wek (D)

___________________

District 20 (Aurora, Davison, Jerauld)

Senate

Klumb, Joshua (R)
Quinten Burg (D)

House

Rozum, Tona  (R)
Lance Carson  (R)

___________________

District 21 (Bon Homme, Charles Mix, Gregory, Tripp)

Senate

Sutton, Billie(D)

House

Bartling, Julie (D)
Gary Burrus (D)
Qualm, Lee (R)

___________________

District 22 (Beadle, Kingsbury)

Senate

White, Jim (R)
Chuck Groth (D)

House

Bob Glanzer (R)
Joan Wollschlager (D)
Carmen Dannenbring (D)

___________________

District 23 (Campbell, Edmunds, Faulk, Hand, McPherson, Potter, Spink, Walworth)

Senate

Justin Cronin (R)

House

John Lake (R)
Spencer Gosch (R)

___________________

District 24 (Hughes, Hyde, Stanley, Sully)

Senate

Monroe, Jeff(R)

House

Duvall, Mary (R)
Rounds, Tim (R)

___________________

District 25 (Minnehaha)

Senate

Jeff Barth (D)
Langer, Kris (R)

House

Hunt, Roger (R)
Tom Pischke (R)
Dan Ahlers (D)
David Haagenson (D)

___________________

District 26 (Brule, Buffalo, Jones, Lyman, Mellette, Todd)

Senate

Heinert, Troy (D)

___________________

District 26A (Mellette, Todd)

House
Bordeaux, Shawn (D)

___________________

District 26B (Brule, Buffalo, Jones, Lyman)

House

Schaefer, James (R)

___________________

District 27 (Bennett, Haakon, Jackson, Oglala Lakota, Pennington)

Senate

Kevin Killer (D)

House

Jim Bradford (D)
Steve Livermont (R)
Elizabeth May (R)
Everette L. McKinley (I)

___________________

District 28 (Butte, Corson, Dewey, Harding, Perkins, Ziebach)

Senate

Ryan Maher (R)

___________________

District 28A (Corson, Dewey, Ziebach)

House

Oran Lesmeister  (D)

___________________

District 28B (Butte, Harding, Perkins)

House

Marty, J. Sam (R)

___________________

District 29 (Butte, Meade, Pennington)

Senate

Cammack, Gary (R)
LeRoy Kindler (I)

House

Larry Rhoden (R)
Brunner, Thomas (R)

___________________

District 30 (Custer, Fall River, Pennington)

Senate

Lance Russell (R)
Karla R. LaRive (D)

House

Tim Goodwin (R)
Julie Frye-Mueller (R)
Kristine Ina Winter (D)
Sandy Arseneault (D)

___________________
District 31 (Lawrence)

Senate

Ewing, Bob (R)

House

Johns, Timothy  (R)
Chuck Turbiville  (R)

___________________

District 32 (Pennington)

Senate

Alan Solano (R)

House

Conzet, Kristin (R)
Sean McPherson (R)
Nik Aberle (D)
Susan Kelts (D)

___________________

District 33 (Meade, Pennington)

Senate

Phil Jensen (R)
Haven Stuck (D)

House

Ethan Marsland (D)
David Johnson (R)
Taffy Howard (R)

___________________

District 34 (Pennington)

Senate

Partridge, Jeffrey (R)

House

Dryden, Dan (R)
Craig Tieszen (R)

___________________

District 35 (Pennington)

Senate

Haverly, Terri (R)

House

Campbell, Blaine “Chip” (R)
DiSanto, Lynne A (R)
Michael T Hanson (D)

27 thoughts on “2016 South Dakota Candidate List

  1. Casual Observer

    Great idea PP! Really great idea! Since I’m not familiar with all of these districts and candidates it would be cool if you created a SDWC indicator of which way the race is likely to go.

    Reply
      1. Anonymous

        Just so I am clear, will this be about ALL district legislature incumbents/hopefuls in SD, or just national levels?

        Reply
      2. Dustin Notherly

        My cousin in Watertown says there is a rumor that Byron Callies, father of Melissa Magstadt, is considering a run for 5th District Representative.

        I don’t know much about him or if the rumor is true.

        Reply
    1. Anonymous

      I am listed as a candidate for House in Districy 14, but I have decided not to run. Looking for good candidates to run. Anne Hajek

      Reply
  2. Scott Bartlett

    ::::waving my hands high in the air:::: You missed me — State House Candidate District 12
    D Scott Bartlett

    Reply
  3. Pingback: 2016 Candidate List…. any additions? | South Dakota War College

  4. anon

    Byron Callies (father of the always pretty Mellisa Magstadt) and Hugh Bartles (Radio personality and Banker) are running for House in Watertown’s District 5

    Reply
  5. Pingback: Candidate List updated with the latest – South Dakota War College

  6. Pingback: Aberdeen School Board member Todd Kolden notes he will run for House in District 3 – South Dakota War College

  7. Pingback: Any new candidates out there that we’ve missed? – South Dakota War College

  8. Anonymous

    What is with all the different dates when the comments were posted? April ’15, Dec ’15, July ’14 . . . just to list a few.

    Reply
  9. Pingback: A week to go, and Dems still have an unusually low number of candidates running – South Dakota War College

  10. Ben Jones

    Karon Gubbrud’s petitions didn’t make the cut and she’s not running for State House in District 9. Please remove her name.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.